Creditors

by August Strindberg in a new version by Howard Brenton

Showing Fri 22 March – Sat 20 April

The Performers

James Sheldon

James Sheldon

(Adolf)

Theatre credits include: Dumaine / Holofernes in Love’s Labour’s Lost, Little John in Robin Hood (Guildford Shakespeare Company); Jean in Miss Julie (Jermyn Street Theatre / Theatre by the Lake); Dr George Banner / Lawrence Walters in After the Dance, Jaques de Boys in As You Like It (Theatre by the Lake); Andy in Align (Theatre 503); Nicholas in The Dover Road (Jermyn Street Theatre); Mark in Eigengrau (The King’s Head Theatre); Tom Wingfield in The Glass Menagerie (English Theatre Frankfurt); Charles Bruno in Strangers on a Train (English Theatre Frankfurt); Uncle in The Perfect Boy (The Bargehouse), and; Henry VIII in Anne Boleyn (Stratford Circus).

Television credits include: Ed Turnham in Doctors (BBC).

Dorothea Myer-Bennett

Dorothea Myer-Bennett

(Tekla)

Dorothea trained at Bristol Old Vic Theatre School.

Theatre credits include: Eva in Rosenbaum’s Rescue (Park Theatre), Simone Kellerman in Kiln Theatre’s inaugural production Holy Sh*t, Catherine Winslow in The Winslow Boy (Chichester Festival Theatre/Birmingham Rep/UK Tour), Sylvia in The Lottery of Love (The Orange Tree), Nerissa in The Merchant of Venice (Shakespeare’s Globe/World Tour), Julia Craven in The Philanderer (The Orange Tree), Thaisa/Dionyza in Pericles (Shakespeare’s Globe), Queen Elizabeth in Richard III (West Yorkshire Playhouse), Sonya in Uncle Vanya (West Yorkshire Playhouse), Carol in This Was A Man (Finborough Theatre), Rosalind in As You Like It, Lady Croom in Arcadia, Julia in Two Gentlemen of Verona, Lady Anne in Richard III, Célimene in The Misanthrope, Adriana in Comedy of Errors, Regan in King Lear and Varya in The Cherry Orchard (all for Shakespeare at the Tobacco Factory). Other Theatre includes The Spire (Salisbury Playhouse), The Fitzrovia Radio Hour (Gilded Balloon, Edinburgh Festival & Tour), Present Laughter (No.1 Tour), Transparency (Ransom Theatre), Freshwater (Charleston Festival – Jonathan Munby), Hay Fever (Manchester Royal Exchange), She Stoops to Conquer (Birmingham Rep & Tour – Jonathan Munby), Restoration (Headlong), Mendelssohn in Scotland (City of London Sinfonia) and The Tamer Tamed (The Globe, William Poel Festival).

Television: Holby City (BBC), Jude the Obscure, Dead Man Talking (BBC), Plastic People (Green Dot)

Feature Film: The Honourable Rebel – as lead Elizabeth Montagu (MF Productions), The Payback (Future Films)

Dorothea can be heard as the voice of Inga in the video game Fable Legends.

David Sturzaker

David Sturzaker

(Gustaf)

Theatre credits include: Frost/Nixon (Sheffield Crucible); Nell Gwynn, Richard II, The Merchant of Venice, Liberty, Titus Andronicus, Comedy of Errors, Troilus and Cressida, Measure for Measure and The Winter’s Tale (Shakespeare’s Globe); The White Devil, Tamburlaine, Timon of Athens (RSC); Eternal Love and Anne Boleyn (Shakespeare’s Globe/English Touring Theatre); The Resistible Rise of Arturo Ui, Cool Hand Luke, Nell Gwynn and Journey’s End (West End); A Doll’s House(Royal Exchange); Bloody Poetry (Jermyn Street Theatre); Four Knights in Knaresborough (Southwark Playhouse); Kingdom of Earth (The Print Room); As You Like It (The Rose, Kingston); War and Peace (Shared Experience); Visiting Mr Green and Romeo and Juliet (UK Tour); Future Me (Theatre 503); Bash (Trafalgar Studios); Henry V and Much Ado About Nothing (Tour De Force).

TV and film credits include: Father Brown (BBC); Endeavour (Mammoth/ITV); Medici (LUX Vide); Da Vinci’s Demons (STARZ); Murder on the Homefront (Carnival Film/ITV) and Doctors (BBC).

Radio includes: The Forsyte Saga; Last of the Volsungs; King Solomon’s Mines; Everybody’s got Conditions; Gudrun; Blood and Milk and Richard II; BBC Radio Rep.